13.03.2022

Celý projekt přesunut na vlastní webhosting. Stále žije :-)

S pozdravem DAGON

 

08.09.2021

Programy v sekci download přesunuty na rychlejší a stabilnější úložiště.

S pozdravem DAGON

 

16.02.2019

Sekce download už je opět plně funkční. Díky MaRV ;-)

S pozdravem DAGON

 

22.10.2018

Velice se omlouvám za nefunkčnost sekce DOWNLOAD, ale vadný disk na serveru zavinil tento stav. Pokusím se někde dohledat zálohy. Snad se to povede.

S pozdravem DAGON

 

1.12.2015

Doména prodloužena o další rok. Přátelé, pokud máte nápad na nové stránky a chcete je udělat pro tento web "zdarma", budu jen rád.

S pozdravem DAGON

 

27.5.2014

Přidán program Turbo C v.2.01, který zaslal Jarda a za to mu děkuji. Turbo C++ je C++ kompilátor firmy Borland s integrovaným vývojovým prostředím.

Stahovat můžete ZDE

 

5.11.2013

Dnes jsem konečně zprovoznil odkazy na stahování programů. Omlouvám se všem, kteří nemohli stahovat.... :-( Už to jde :-)

S pozdravem DAGON

 

11.9.2012

1) Miroslav Němeček se přeci jen vrátil k operačním systémům a naprogramoval malý operační systém (Litos8), v assembleru 8086, omezený na 64 KB paměti, čili taková obdoba lepšího CP/M. V praxi to podle jeho slov moc využitelné není, je to spíš experiment (proto dál nepokračoval a ani nedotahoval ladění, takže to má chyby), aby si vyzkoušel cestu vývojáře systému od těch jednodušších věcí. Hodně se tím naučil. Doufám že časem ještě bude pokračovat na dalších systémech, postupně asi až k protect módu : Přece jen ho tahle oblast stále hodně láká. http://litos.wz.cz/litos8/index.htm

2) Po 15 letech vývoje také konečně uvolnil programovací nástroj Petr do freeware. Připravil také www stránky, tutoriály a ukázkové programy. Myslím že tohle byla dobrá akce a že konečně to přinese lidem užitek. http://petr.hostuju.cz/

 

S pozdravem DAGON

 

19.7.2011

Dnes jsem se dokopal změnit webhosting. Některé aplikace v sekci download by měli být rychleji stáhnutelné. Zbytek půjde stejně pomalu jako dosud. Část webhostingu provozuji na soukromém serveru ZDARMA a tak je tam jisté omezení rychlosti. Pokud se Vám na prohlížeči objevilo že stránky obsahují škodlivý software, tak tomu nevěřte. Tato stará verze stránek je naprosto OK.

S pozdravem DAGON

 

16.07.2011

Ahoj lidičky. Po hodně dlouhé době opět píšu na tento WEB. Jak je vidět, stránky se nám změnily na "hnusno" :-), tedy na starou verzi. Důvodem je, že již delší dobu nemohu sehnat svého kolegu, který dělal tento WEB :-( Nemohl jsem tedy vkládat novinky a články a proto jsem zvolil tento postup. Tímto se mu omlouvám a ať se ozve :-). A teď následuje pár odpovědí na nejčastější dotazy.

1) Proč jsou tyto stránky tak ošklivé ? : Protože je dělám já :-). Jasně, šlo by to udělat hezky ale dle mě je důležitý obsah, hlavně sekce download. Není a nebude to nikdy WEB na reklamu , či jiný výdělek.

2) Proč tu někdo nepíše častěji ? : Protože nikdo takový není :-). Pokud máš pocit, že můžeš něčím přispět na tyto stránky, napiš. Moc novinek z oblasti DOSu není. Krom her a na ty jsou jiné WEBy.

3) Nevykupuji staré programy pro DOS. Tyto stránky jsou nadšeneckou záležitostí a slouží primárně jako zdroj programů, které již nelze sehnat. Na nabídky odkupu SW nereaguji. Pokud máš něco z programů co zde chybí pošli to včetně popisu k čemu je to dobré :-)

4) Některé programy nejdou stáhnout : Vím o tom a na nápravě se pracuje.

S pozdravem DAGON

 

26.02.2008

HH Organizer 1.10 - myslím, že název programu vystihuje jeho použití. HH Organizer je program určený pro vedení adresáře firem a telefonního záznamníku. V programu je zabudován inteligentní záznamník vzkazů, který usnadní vedení operativních úkolů ve firmě. Běží v textovém režimu a nepotřebuje instalaci. Zvláštností je možnost zavést ho jako rezidentní do paměti, kde je možné ho operativně vyvolat klávesovou zkratkou během práce v jiném programu, použít a opět se vrátit k rozdělané práci. Děkuji našemu čtenáři Majorovi za poskytnutí tohoto software.

Stahovat můžete ZDE

 

25.02.2008

HH Manager verze 3.20 Je málo známý, ale poměrně kvalitní český klon Norton Commanderu. Naneštěstí nebyl moc známý, v našich krajích naprosto dominoval M602.V archivu je obsah instalační diskety, nicméně i z ní bylo možno manažer spustit, avšak vzhledem k zakázanému zápisu (jak se instalační disketu sluší) neukládal nastavení, historii atd. Firma HSH byla velmi plodná na začátku 90 let. Pokud máte někdo doma nějaký její produkt, budu velmi rád když se o něj podělíte. A jako perličku na závěr tu máme dobovou reklamu na produkty HSH. Kouknout můžete ZDE. Děkuji našemu čtenáři Majorovi za poskytnutí tohoto software.

Stahovat můžete ZDE

 

24.02.2008

MAT Easy známý jako MATES je free textový editor od firmy CYBEX. Jedná se o verzi 1.0 z roku 1994. Velmi podařený textový editor v grafickém kabátě. Nedosahuje sice kvalit plné verze MATu, ale byl zcela zdarma. Program MAT Easy 1.0 je odvozen od editoru MAT v3.0, který obsahuje další velké množství funkcí a jazykových podpor. Též možno nalézt v sekci download.

Stahovat můžete ZDE

 

23.02.2008

Dalším programem od Majora je zajímavý slovník z roku 1990. Výrobcem byla firma SWAH spol. s.r.o z Ústí nad Labem. Slovník pracuje s angličtinou, němčinou a franštinou.

Stahovat můžete ZDE

 

22.02.2008

Jeden věrný nadšenec DOSu si pro nás připravil  opravdovou lahůdku, pohrobek studené války a průmyslové špionáže. Nepřeháním. Jedná se o kompilátor Turbo Pascal od Borlandu, ukradený Výzkumným Ústavom výpočtovej techniky Bánská Bystrica (jestli mě paměť neklame), s příslušně přepsanými copyrighty, který pak dodávali ke svým PP06, což byla slovenská kopie IBM XT, vyráběné pochopitelně bez licencí díky použití reverzního inženýrství. Tyto stroje byly mým prvním setkáním se světem PC kompatibilních strojů, do té doby jsem měl zkušenost pouze s osmibity. (na celé fakultě dva stroje IQ 1,51 (vždy se našel někdo, kdo tu desetinnou čárku zlomyslně doplnil) Děkuji za poslání Majore :-)

Stahovat můžete ZDE

 

08.12.2007

Dnes jsem si pro Vás připravil bootovací diskety pro WINDOWS 95,98,ME. Jedná se o různé mutace, s podporou DVD mechanik atd. Snad někomu pomůžou. :-). Bootovací diskety jsou samoinstalovatelné na disketu. Jen strčte disketu do mechaniky a spustě.

Programy naleznete v sekci DOWNLOAD úplně dole

 

02.10.2007

Po delší odmlce, zapříčiněnou mojí neschopností najít si čas na tyto stránky, jsem se dokopal aktualizovat sekci odkazů.

S pozdravem DAGON

 

06.05.2007

GVEDIT je grafický textový editor podobající se  Notepadu z Windows. Rok poslední verze tohoto programu je 2003.Program zaslal náš čtenář Pavel a za to mu patří dík. :-)

Stahovat můžete ZDE

 

 

03.04.2007

A dnes tu mám pro Vás připravenou druhou část rozhovoru s Ing. Miroslavem Němečkem, který nám poodhalí další osudy svých programů a také na čem v současné době pracuje.

Druhou část rozhovoru si můžete přečíst ZDE

 

19.03.2007

Dnes udělám výjimku a uvedu na svých stránkách jednu hru. Jedná se o hru Letadlo, a autorem je mladý 13letý programátor Tomáš Gorski. Hra je psaná v Turbo Pascalu.

Stahovat můžete ZDE

 

13.03.2007

Friends je malý prográmek, který slouží k zakládání kontaktů. Jedná se o malý a rychlý prográmek, který jsem lehce počeštil. Rok výroby tohoto programu je 1997 a tak místo BBS telefonního čísla jsem změnil položku na ICQ číslo :-) Pro svou velikost 53KB stojí za povšimnutí.

Stahovat můžete ZDE

 

09.03.2007

Každý z nás, kdo začínal s PC na začátku 90 let, prožil dobu, kdy DOS byl nekorunovaným králem všech dostupných počítačů.  Každý z nás měl své oblíbené hry a programy, na které jistě rád zavzpomíná. Mojí nejoblíbenější hrou byl VLAK a nejoblíbenější aplikací DOS MANAŽER.  Oba dva tyto programy mají společného autora, Ing. Miroslava Němečka.  A protože mi skoro každý týden zasíláte prográmky a utilitky od tohoto autora, požádal jsem ho, zda by zavzpomínal a poskytnul pro náš WEB rozhovor o době, která tvořila budoucnost.

První část rozhovoru si můžete přečíst ZDE

 

07.03.2007

DeLuxePaint II, patří do skupiny malovátek pro DOS. Program je z roku 1990, a na svou dobu se jistě jednalo o zdařilý počin. Je s podivem že tento prográmek si spustíte i dnes pod Windows XP. 

Stahovat můžete ZDE

 

06.03.2007

Pakovací program ZOO kdysi patřil mezi velmi nadějné projekty, co se komprimační techniky týče. Naneštěstí společně s DOSem, skončila i jeho sláva. Tedy aspoň myslím, neb sem o něm již dlouho neslyšel.

Stahovat můžete ZDE

 

01.03.2007

Měsíc skoro pryč a tady nového nic. Vím o tom, ale prací zavalen jsem :-( A tak pokud rádi navštěvujete tyto stránky, zkuste něco poslat co doma máto pro DOS. Předem Vám moc děkuji.

S pozdravem DAGON

 

08.02.2007

Velmi se Vám omlouvám za měsíční výpadek tohoto serveru, ale musel jsem řešit technické otázky pro tuto sajtnu. Ale už je opět v provozu. Během několika málo dní by měla být v provozu i FTP část.

S pozdravem DAGON

 

03.01.2007

Ultimate Boot CD je soubor různých diagnostických a testovacích nástrojů.Pro jejich použití, nepotřebujete mít funkční operační systém, ani zapojený pevný disk, stačí pouze vypálit toto CD a nabootovat z něj. Po té vás uvítá textové menu, odkud můžete pokračovat přes různé kategorie k požadovaným nástrojům.Najdete zde i známé nástroje jako je například Memtest, Ranish Partition Manager, CPU Burn-in, McAfee Antivirus Scanner, AVG Free Edition atd.Tento disk vám může pomoci při diagnostice vadného počítače a řešení případných problémů.

Stahovat můžete ZDE

 

23.12.2006

Jeden náš věrný čtenář nám zaslal databázový program K602 od firmy Software 602 z roku 1991. Prostředí je shodné s T602. Pokud chcete, můžete se pokochat tímto programem, který díky distribuci společně s T602 se stal oblíbeným nástrojem pro kancelářskou práci na začátku devadesátých let. 

Stahovat můžete ZDE

 

22.12.2006

Dnes je tomu přesně rok, kdy jsem začal s tímto WEBem. Chtěl bych poděkovat všem, kteří podpořili mé nadšení a podělili se o své programy pro DOS. Přeji krásné Vánoce.

DAGON

 

19.12.2006

V jedné poměrně nové učebnici výpočetní techniky pro střední školy jsem se dočetl že DOS byl jednouživatelský a jedno úlohový operační systém. Dnes tedy mám pro vás dva programy pro přepínání více úloh pod DOSem. :-)Multitasking je u těchto programů nejspíše řešen jako preemptivní - což znamená, že jednotlivým úlohám je procesor vždy přidělován na určitý časový interval (časové kvantum, anglicky: time slice) a po jeho uplynutí je jim zase odebírán. Děkuji našemu čtenáři, který je nám zaslal.

Stahovat DESQVIEW můžete ZDE

Stahovat FASTFLIP můžete ZDE

 

14.12.2006

Další verzi textového editoru MAT nám zaslal náš čtenář. Jedná se o verzi 3.0 a jsem rád že jej mohu doplnit do sbírky.

Stahovat můžete ZDE

 

13.12.2006

Dnes jsem si pro Vás připravil svůj vlastní balíček určený pro diagnostiku starších PC do Pentia 266 MHz. Jená se o bootovací disketu na které je legendární program CHECKIT, a diagnostický program IntroScan. Nechybí ani ovladač na myš a Volcov Commander. Samozřejmě nechybí ani bootovací menu. Disketa je zabelena v samorozbalovacím IMG. Rozbalujte je pod WINDOWS 9X / NT /XP

Stahovat můžete ZDE

 

10.12.2006

Ontrack Disk Manager je šikovná pomůcka na zpřístupnění větších disků než je limit u starších řadičů desek 8GB. Program je od společnosti Western Digital, ale snad by měl zpřístupnit i disky od jiných výrobců. Program nám zaslal REPORTík a za to mu dík :-) Program je zabalen v samorozbalovacím archívu.

Stahovat můžete ZDE

 

08.12.2006

Velmi se omlouvám za nemožnost dnes stahovat soubory. Došlo k výpadku připojení od mého poskytovatele. Doufám že ještě dnes bude závada odstraněna.

 

07.12.2006

DOS-MANAŽER patří dle mého názoru mezi nejlepší české nadstavby pro DOS. Poslední verzi tohoto programu (v2.10 vydaná na počátku roku 1998) Vám mohu dnes představit. Za tímto projektem stál Ing.Miroslav Němeček, jemuž touto cestou moc děkuji za uvolnění této skvělé nadstavby i za jeho práci, kterou vykonal a možná ještě i vykoná pro DOS uživatele. Balíček má 14 MB.

Stahovat můžete ZDE

 

04.12.2006

Dnes mám pro Vás připravenou lahůdku. Jedná se o textový editor T602 ve verzi 1.0, která byla vydaná v roce 1989, v té době ještě pod SVAZARMem. Program, nám zaslal čtenář REPORTík. Takže se můžete pokochat jednou českou legendou ve své první verzi.

Stahovat můžete ZDE

 

02.12.2006

A opět tu mám FreeDOS a tentokráte, v plné verzi, která obsahuje spousty aplikací v licenci GPL. ISO balíček má 152 MB a najdete v něm opravdu hodně aplikací pro vašeho miláčka.

Stahovat můžete ZDE

 

01.12.2006

Dnes mám pro Vás připravený návod, jak propojit dvě PC pod DOSem bez síťové karty pomocí paralelního kabelu. Pro pamětníky možná triviální záležitost ale přišlo mi pár e-mailů na toto téma a proto je zde tento návod.

 

30.11.2006

Před časem jsem na internetu nalezl český překlad programu CALMIRA II. Pro ty kteří netuší o co jde, tak se jedná o grafickou nadstavbu WINDOWS 3.11, která vypadá a funguje jako u WINDOWS 98. Autorem tohoto překladu je Michal Janeček, jemuž touto cestou děkuji i za recenzi programu CALMIRA II :-)

Stahovat můžete ZDE

 

29.11.2006

Dnes tu mám základní BOOT CD operačního systému FreeDOS.Obsahuje kompletní OS FreeDOSu v1.0. ISO soubor má 8MB.

Stahovat můžete ZDE

 

28.11.2006

Tak se po dvanácti letech vývoje FreeDos dočkal první oficiální verze 1.0. Na internetu se před pár měsíci objevilo něco v tom smyslu že autoři projektu již končí, ale jak se zdá, opak je pravdou. Snad tato verze volně šířitelného DOSu nebude plná chyb. Dnes jsem pro Vás připravil jen bootovací IMG soubor, ale již zanedlouho budete mít možnost si stáhnout 8MB ISO soubor a 154MB ISO balíček s tímto OS.

Stahovat můžete ZDE

 

25.11.2006

Pro milovníky starých aplikací tu mám dnes připravenou drobnou lahůdku. Jedná se o Internet Explorer verze 1.0. Velikost balíčku nepřesahuje jeden MB :-)

Stahovat můžete ZDE

 

25.11.2006

A aby textových editorů nebylo málo, dnes tu mám další český textový editor ESO. První verze byla naprogramována roku 1990. Na svou dobu velmi zdatná konkurence T602. Program nám zaslal REPORTík. Díky :-)

Stahovat můžete ZDE

 

22.11.2006

Díky našemu čtenáři Vám mohu dnes přinést další verzi textového editoru T602 v3.1. Oproti verzi 3.0 se liší grafickým kabátem ale trochu nestabilním prostředím. Více se dozvíte v dobové recenzi. :-) Program si můžete spustit i pod WINDOWS pomocí programu  DOS-BOX. Při prvním spuštění stačí zadat jen své jméno.

Stahovat můžete ZDE

 

19.11.2006

Opět jsem trochu rozšířil sekci download tentokrát o programy na síťovou komunikaci. DOSVNC je program na vzdálené ovládání PC pod DOSem, CONEX je terminál s podporou ZModemu a TCP/IP a PANTHER2, terminál s plnou podporou skriptování. Dále jsem přidal sekci ODKAZY, kde naleznete LINKy na české i zahraniční WEBy.

Programy naleznete v sekci DOWNLOAD

 

13.11.2006

Navázal jsme spolupráci se sdružením přátel 486tek kteří se prezentují na stránkách www.asz486.org V současné době budu postupně doplňovat jejich programy do našeho downloadu a po doplnění budou naší databázi programů moci využívat i přátelé klubu 486tek přímo ze svých stránek.

DAGON

 

10.11.2006

Textový editor MAT jsem tu již představoval. Dnes tu mám poslední verzi tohoto programu MAT v3.1 z roku 1994. Dnes již neexistující firma CYBEX Software odvedla opravdu velký kus práce a tento textový editor patří k tomu nejlepšímu co se v Čechách pod DOS dalo sehnat. Program nám zaslal náš čtenář a moc mu za to děkuji.

Stahovat můžete ZDE

 

07.11.2006

I dnes se najde pár nadšenců kteří programují pro DOS. O to příjemnější je zjištění že se o svá dílka chtějí podělit. Program Bloček je textový editor pro DOS, který má několik zvláštností. Pracuje v grafickém režimu, umí pracovat i s velmi velkými soubory a dokáže editovat texty ve formátu Unicode UTF-8. Tento formát se často používá například u internetových stránek. Více prográmků naleznete na http://www.laaca.borec.cz/stahuj.htm

Stahovat můžete ZDE

 

27.10.2006

Dnes Vám poskytnu program který nám zaslal náš čtenář. Našel jsem doma krabicovou verzi tátovo programu Turbo pascal 6.0 with objects pro DOS. Já ho nepoužívám ale kdyby ho sháněl někdo jiný, ať má možnost. Celá instalace byla na 4 disketách 5,25" o kapacitě 360 KB, ale je možné ji použít na jedné disketě 3,5". Zabalený soubor si rozpakujte a obsah (i ty ZIP soubory) nakopírujte na disketu a spusťte install.
Program nevyžaduje sériové číslo pro registraci, tuto volbu jsem v programu ani nenašel.

Před instalací je potřeba do cílového adresáře (např. C:\TP) nakopírovat z diskety unzip.exe, protože je v instalátoru nějaká chybka a nejprve se pokusí rozbalit první soubor a potom teprve nakopíruje unzip !!

Stahovat můžete ZDE

 

21.10.2006

Mohlo by se zdát že v době NTFS a WINDOWS XP není třeba antivirový program pro DOS, ale i dnes se tu a tam objeví životaschopný vir i pro tento OS. AVAST patří mezi to lepší co si můžete zdarma opatřit pro ochranu svého počítače. Poslední verzi Vám dnes nabízím.

Stahovat můžete ZDE

 

12.10.2006

Textový editor MAT, patří mezi nejzdařilejší české grafické editory pro DOS. Na svědomí jej má firma CYBEX Software, která vytvořila i grafickou nadstavbu CYBEX Shell. Tímto děkuji našemu čtenáři, který nám tento program ve verzi 2.0 poskytl.

Stahovat můžete ZDE

 

11.10.2006

Dnes tu mám užitečný ovladač Di1000dd.sys, který nám zaslal čtenář a nadšenec DOSu. Citace : Chtěl jsem si vyzkoušet na stránkách uvedený USBASPI ovladač k připojení USB disku k programu GHOST pod DOSem, ale ouha, ovladač sice správně identifikoval disk, ale GHOST ho už neviděl. Tak jsem trochu zapátral ve svém archivu a našel jsem další ovladač Di1000dd.sys, který se zařadí do config.sys příkazem device=Di1000dd.sys hned za uváděný device=USBASPI.sys /w /v. Pak už GHOST USB disk vidí. Třeba se to bude někomu hodit.

Stahovat můžete ZDE

 

08.10.2006

Moc se omlouvám že poslední dobou moc neaktualizuji tento WEB ale stěhuji se a nemám zapojený ještě internet. Pokud máte nějaký prográmek pro DOS, podělte se o něj :-)

DAGON@SEZNAM.CZ

 

17.09.2006

Program Instalátor je šikovná DOS pomůcka pro ty, kteří si chtějí ušetřit čas s instalací svého oblíbeného programu, či aplikace. Jak již z názvu napovídá, program slouží k automatické instalaci aplikací a programů

Stahovat můžete ZDE

 

10.09.2006

Ačkoli jsou Windows 3.1x pouze 16-bitové, existuje možnost, jak pod nimi spouštět 32-bitové aplikace – a tou je Win32s.Samozřejmě přes Win32s nespustíte úplně všechny 32-bitové aplikace – lze spustit jen ty nejjednodušší (ty, které nepotřebují registry a nevyžadují žádné složité knihovny, které jsou pouze v 32-bitových Windows) nebo ty, které jsou pro Win32s přímo určeny.

Stahovat můžete ZDE

 

09.09.2006

Před nedávnem jsem zde uváděl nadstavbu pro Windows 3.11 CALMIRA, která uměla udělat rozhraní podobné Windows 95. Dnes tu mám podobný program ze stejné dílny, který udělá grafické rozhraní z Windows 3.11 na Windows XP.

Stahovat můžete ZDE

 

04.09.2006

Dnes potěším majitele Windows 3.1X. Mám tu pro ně připravený známý program na prohlížení obrázků ACDSEE v2.2. Tuším že se jedná o poslední verzi pro Windows 3.1X

Stahovat můžete ZDE

 

03.09.2006

Až se stydím že jsem tak dlouho opomíjel na velmi zdařilou alternativu místo WINDOWS. Mám tím na mysli NEW DEAL OFFICE ve verzi 3.2a. Tato nadstavba pod DOS nabízí kromě příjemného grafického prostředí také tabulkový a textový editor a spousty dalších skvělých věcí.Veliká škoda že chybí česká lokalizace, ale nemůžeme mít vše že ? :-)

PS: Díky našemu čtenáři Vám mohu poskytnout serial number na tento produkt : 3000-6393-3250-0911 Píše se bez pomlček.

Stahovat můžete ZDE

 

01.09.2006

Pokud si myslíte že Microsoft svůj WORD měl jen pro WINDOWS, tak to není pravda. Dnes Vám představuji WORD  pro DOS verze 5.5.

Stahovat můžete ZDE

 

30.08.2006

Dnes tu pro zájemce mám velmi starý Internet Explorer v.5.0.1 i s nadstavbou pro 128 bit šifrování. Uvádím jej proto že se jedná o poslední 16bit IE použitelný i pod Windows 3.11.

Stahovat IE můžete ZDE

Stahovat nadstavbu můžete ZDE

 

29.08.2006

Velmi zajímavá nadstavba Windows 3.1X je aplikace CALMIRA. Jedná se o grafickou nadstavbu, která změní vzhled WINDOWS 3.1X na WINDOWS 95. Nechybí zde nabídka start a panel snadného spuštění. Doporučuji vyzkoušet. Tuto aplikaci spustíte i na WINDOWS 9X, ME, 2000, a XP.

Stahovat můžete ZDE

 

28.08.2006

Windows 3.11 for Workgroups z roku 1994 zakončují nadstavbu WINDOWS pod klasickým DOSem. Ještě dnes se můžete s tímto systémem setkat. Na svou dobu vyžadoval procesor 386 a 4MB RAM. Na tomto systému jste mohli provozovat WORD a  EXCEL, dokonce i IE verze 4.2 Podpora sítě již zde byla samozřejmostí a na tento systém vzniklo i mnoho nadstaveb, například styl Windows 95, Windows XP a mnohé další užitečnosti. Ty Vám rád představím někdy příště. Tyto windows jsou v kompletní lokalizaci pro střední a východní Evropu, včetně češtiny.

Stahovat můžete ZDE

 

22.08.2006

Prázdniny už pomalu končí a tak je na čase opět trochu zalovit v programech pro DOS. Dnes tu mám zajímavý program od našeho čtenáře, který umí přehrávat MODy. Ve své době velmi oblíbený hudební formát :-) Jedná se o program OPLAY v1.05 a rok výroby je 1996.

Stahovat můžete ZDE

 

13.08.2006

Po čtrnáctidenní odmlce, kterou jsem věnoval dovolené u vody, jsem tu zpět s programem pro zpřístupnění UDMA pod DOSem, tentokráte však pro CD-ROM/DVD-ROM mechaniky. Jedná se o QCDROM verze 2.6

Stahovat můžete ZDE

 

29.07.2006

QDMA verze 2.8 je šikovný ovladač na zapnutí UDMA režimu pod DOSem. Podrobný návod a nastavení ovladače a jeho parametrů, je součástí programu.

Stahovat můžete ZDE

 

28.07.2006

Ve vydání Windows 3.11 chyběla podpora protokolu TCP (32bit verze) a tak zde uživatelům těchto Windows poskytuji tento protokol.

Stahovat můžete ZDE

 

22.07.2006

Dnes tu mám ve své době šikovnou utilitku Q387 verze 3.66. Jedná se o emulátor matematického procesoru (koprocesor), neboli FPU. Díky této utilitce jste například mohli spustit legendární hru DUKE 3D i na 386tce nebo 486tce SX. Na svou dobu šikovná pomůcka ale její doba byl rok 1994 a tak ji zde uvádím spíše jako vzpomínku.

Stahovat můžete ZDE

 

16.07.2006

SFORMAT je zdařilý prográmek na formátování disket pod DOSem, který umí zvětšit kapacitu běžné diskety až na velikost 1,72MB. Nepotřebuje k tomu žádnou rezidentní podporu v operačním systému. Díky své velikosti 20KB a tomu, že program je jedno-souborový, je přímo ideální jej zkopírovat do systémového adresáře (například DOS) a rozšířit si tak svůj operační systém.  

Stahovat můžete ZDE

 

13.07.2006

GIF2ANSI je malinký prográmek který vám převede jakýkoliv obrázek v GIFu do ANSI znakové sady. Kdysi populární to podpis různých BBS serverů, který se zachoval až do dnešních dnů.

Stahovat můžete ZDE

 

09.07.2006

Dnes si dovolí opět trochu odbočit od DOSovské linie. Byla doba, kdy IBM a MICROSOFT spolupracovali na novém operačním systému, který nesl pracovní název OS/2. V roce 1992 spolupráce skončila a MICROSOFT se pustil do projektu WINDOWS NT a IBM mělo svůj OS/2. OS/2 verze 2.1 z roku 1993 Vám dnes představuji. Velmi dobrý operační sytém s GUI rozhraním.

Stahovat můžete ZDE

 

09.07.2006

Jsou tu prázdniny a tak i příspěvky na tento WEB budou méně časté, neb trávení léta u PC není zrovna to pravé. Nicméně alespoň jednou za pět dní tu vždy něco nového najdete.

S pozdravem DAGON

 

04.07.2006

OZONE se řadí mezi další GUI rozhraní pro DOS. Autorem tohoto rozhraní je Lukáš Lipka a poslední verze byla stvořena roku 2004. Jedná se o další z mnoha pokusů o grafické rozhraní pro DOS, které nebylo dotaženo do konce.

Stahovat můžete ZDE

 

30.06.2006

DESKTOP2 je program, který se řadí mezi správce souborů. Používá k tomu grafické rozhraní. Nejedná se o nikterak přepychové grafické rozhraní ale pro základní práci se soubory postačuje. Ikonové menu bude vyhovovat lidem, kteří neradi hledají v textovém menu. CD přehrávač a kalkulačka trochu vybočuje ze standardu běžných File manažerů. Děkuji našemu čtenáři Pavlovi, který tento program poskytl.

Stahovat můžete ZDE

 

29.06.2006

Dnes tu máme jeden zajímavý přehrávač AVI a MP3 souborů. QuickView Pro Ver. 2.57 pro DOS Vám umožní sledovat filmy i pod DOSem. Uživatelské prostředí sice působí trochu stroze, ale důležitá je funkčnost a velikost. Program má zabalený pouhých 580 KB. Díky své velikosti je tento program velmi vhodný pro implementaci přímo do DOSu a pomocí nějaké grafické nadstavby asociovat přes tento program AVI a MP3 soubory. Děkuji našemu čtenáři Pavlovi, který nám tento přehrávač zaslal.

Stahovat můžete ZDE

 

28.06.2006

DOS-BOX je velmi užitečný program pro emulaci DOSu, pod WINDOWS 9X a NT/XP. I když se Microsoft snaží zachovávat jistou kompatibilitu  i se starým DOSem, né vždy se mu to daří. DOS-BOX v.065 tedy vyplňuje tuto mezeru a velmi zdařile Vám umožňuje spouštět hry a aplikace, které byste na PC s operačním systémem WINDOWS nespustili. Připojení disku přes tento emulátor je velmi jednoduché. Tento návod slouží k připojení disku C. Do příkazové řádky napíšete :  mount c c:\ poté napište příkaz c: a přepnete se na  Váš disk C. Pokud máte své aplikace například v adresáři DOS, pak stačí zadat toto :  mount c c:\DOS\ poté napište příkaz c: a program bude emulovat celý adresář DOS jako disk C. DOS-BOX kromě jiného emuluje i zvukové karty a tak u většiny her a aplikací můžete využívat zvukového výstupu.

Stahovat můžete ZDE

 

27.06.2006

O textovém editoru KLASIK, jsem se již zmiňoval. Připomenu že se jedná o grafický textový editor slovenského výrobce. Díky našemu čtenáři Vám mohu představit jednu z posledních verzí 2.5 tohoto skvělého programu.

Stahovat můžete ZDE

 

26.06.2006

DOSSTART je další pokus o GUI rozhraní pod operační systém DOS. Autorem je Daniel L. Nice, a program byl ve své poslední verzi 1.9b vydán v září roku 2002. Na rozhraní je vidět, že jeho předlohou byl WINDOWS 9X a jeho nabídka START. Osobně se domnívám že Cybex Shell je mnohem zdařilejší, ale možná že někoho toto GUI rozhraní nadchne. Děkuji našemu čtenáři Ondrovi, který nám tento program zaslal.  

Stahovat můžete ZDE

 

25.06.2006

Acrobat Reader je známý program pro prohlížení PDF souborů. Jeho první verze byla i pro DOS, a tak Vám jej mohu dnes nabídnout.

Stahovat můžete ZDE

 

24.06.2006

Rád bych Vás upozornil na práci jednoho mladého nadšence, který stvořil vynikající kurz výuky DOSu, pod WINDOWS 95,98,ME a XP. Zejména bych rád upozornil na práci s příkazy typu net ipconfig, ping, systeminfo, FTP, které jsou velmi dobře rozebrané. Vynikající pomůcka pro lidi, kteří mají na starosti nějakou tu lokální síť. Většina ostatních  příkazů je kompatabilní i v klasickém DOSu. Vřele doporučuji si prostudovat tuto stránku. Já osobně autorovi moc děkuji za spousty informací.

Odkaz máte ZDE

 

24.06.2006

LOTUS SOFTWARE měla LOTUS 1-2-3 ale ani MICROSOFT nezahálel ve vývoji tabulkových procesorů. Jedním z prvních pokusů MICROSOFTu o tabulkový procesor, byl program MULTIPLAN. Jednu z prvních použitelných verzí 1.20 Vám dnes představuji a předem prosím o shovívavost. Datum uvedení tohoto produktu byl rok 1984. Za to velikost 180KB je velmi příjemná. 

Stahovat můžete ZDE

 

23.06.2006

LOTUS 1-2-3 se řadí mezi klasické tabulkové procesory své doby. Dnes Vám nabídnu jednu pěknou verzi tohoto programu pro DOS a to v2.4, kterou firma LOTUS SOFTWARE vydala v roce 1992. Na svou dobu měl tento program  úctyhodných  6,5 MB. Dnes je to už asi nepoužitelné ale dá se spustit i pod Windows XP a tak se můžete pokochat dobovou grafikou, které byla revoluční ve své době. 

Stahovat můžete ZDE

 

20.06.2006

První osvětový článek v sekci Jak na DOS je zde. Zabývá nastavením startovací nabídky a její optimalizace pod DOSem.

 

18.06.2006

Vážení návštěvníci těchto stránek. Soudě podle vašich emailů se vám stránka s programy pro DOS líbí a věřte že jsem tomu opravdu rád. Ani jsem nedoufal, že je tolik lidí, co tento sytém ještě aktivně používá pro svou práci a zábavu. Proto jsem se rozhodl vytvořit další položku na tomto Webu s názvem JAK NA DOS. V této položce by se měly objevit články, typu jak si vybrat pro svůj stroj ten pravý DOS, jak jej konfigurovat   k obrazu svému, jak vytvářet větvené menu při startu PC a jiné užitečné informace, které se postupem času vytrácejí z paměti lidí. Jako vždy i teď budu velmi rád, když mi zašlete jakékoliv informace a návody do této sekce. Články by se měly týkat například nastavení zvukových, síťových a grafických karet. Jak optimalizovat paměť RAM a jiné užitečný tipy a triky pro tento operační systém. Věřte že je čím dál tím více lidí, kteří používají tento systém, ale o těchto věcech neví zhola nic.

S pozdravem DAGON

 

17.06.2006

PC-TOOLS Deluxe verze 6.0. je jednoduchá DOS nadstavba, která umožňuje, editovat textové soubory, databázové soubory atd. Nechybí zde ani kalkulačka a jiné pomůcky vhodné pro kancelářské PC v roce 1990 :-). Dnes je tento program asi nepoužitelný pro normální práci ale je jistě zajímavé si jej vyzkoušet. Tento program stvořila společnost Central Point Software.

Stahovat můžete ZDE

 

14.06.2006

Po kratší odmlce tu máme další pěkný prográmek pro DOS. Jedná se o komunikační program LAPLINK. Po rozbalení najdete v adresáři dvě verze tohoto programu. V3.0 je z roku 1989 a V4.0 z roku 1991. Pro ty kteří netuší o co se jedná je tu krátký popis. Laplink je program, který používá rozhraní podobné manažerům VC, NC, M602, a má za úkol propojit dva počítače pomocí sériového nebo paravelního kabelu. Pomocí tohoto prográmku tedy můžete jednoduše přesouvat soubory a adresáře. Výhodné je to zejména u starších PC, kde máte k dispozici jen disketovou mechaniku a nebo u starších notebooků. 

Stahovat můžete ZDE

 

08.06.2006

Pro uživatel DOSu se systémem souborů FAT16 tu dnes mám jednoduchou utilitku, která Vám umožní zaheslovat adresář, nebo adresáře. Disk musí být nesubstituční, tzn. nevytvořený programem SUBST. Autorem programu je Miroslav Janda a program je freeware.

Stahovat můžete ZDE

 

06.06.2006

Po včerejším mírném úletu do světa UNIXu se dnes opět vracím k programům pro DOS. Dnes se jedná o grafickou nadstavbu Graphic Vision. Poslední verze tohoto projektu vznikla již v roce 2001 a jedná se o GUI rozhraní pro DOS. Základem tohoto GUI je file manager "průzkumník". Ale po bližší prohlídce zjistíte že tato nadstavba skrývá i mnohé další užitečnosti. Starší verzi tohoto GUI naleznete i v distribuci OS-DOS 7.1.

Stahovat můžete ZDE

 

05.06.2006

Dnes trochu odbočím ze striktně DOSovské linie. Rád bych Vám chtěl ukázat i jiný a dle mého názoru povedený OS zvaný QNX. Jedná se o realtimový operační systém který využívá mikrojádra UNIXu. Jádro je při tom možno restartovat za běhu systému a grafické rozhraní Photon microGUI je pekelně rychlé a plně konfigurovatelné. Systém se zaměřuje na podporu sítě a multimédií. Starší demo disketu tohoto OS Vám dnes nabízím jako ukázku toho, že ani UNIX nemusí být z pohledu uživatele složitý. Vřele doporučuji si odzkoušet a věřím že budete nadšeni co se na disketu dá vměstnat.

Stahovat verzi s podporou modemu můžete ZDE  a verzi s podporou sítě můžete ZDE

 

04.06.2006

Dnes Vám mohu nabídnout univerzální USB ovladač pro DOS. Podporuje chipsety Intel, SIS, Via, nVidia. Jako většina ovladačů se vkládá do souboru config.sys. Jeho syntaxe je jednoduchá :  Device=C:\USBASPI.SYS /w /v Děkuji tímto Vaškovi, který mě zmíněný ovladač zaslal. 

Stahovat můžete ZDE

 

02.06.2006

Vážení přátelé. Jistě doma máte nějaké staré DOS programy a aplikace, které stále používáte. I když je mou snahou nabídnout co největší počet programů pod tento O.S., není v siláh jednotlivce obsáhnout celé spektrum programů a aplikací. Prosím Vás tedy o spolupráci. Pokud vlastníte nějaký šikovný prográmek, podělte se o něj. Rád jej uveřejním.

S pozdravem DAGON

 

02.06.2006

Posledním produktem firmy Software 602, který Vám dnes nabídnu, je legendární textový editor T602 v3.0. Do dnešních dnů se najdou lidé, kteří v tomto editoru pracují a nedají na něj dopustit. I když jeho prostředí působilo archaicky už v době uvedení na trh ( Verze 3.0 rok 1991 ), mnoha lidem toto prostředí vyhovuje.  Společně s tímto editorem naleznete v sekci download také ovladače na tiskárny pro produkty T602 a C602.

Stahovat můžete ZDE

 

30.05.2006

Další z programů společnosti Software 602 je na svou dobu velmi dobrý CALC 602 v1.5. Jedná se o tabulkový procesor podobný EXCElu a již byl ve své době dodáván v grafickém prostředí.

Stahovat můžete ZDE

 

28.05.2006

Pokud provozujete svůj DOS na počítačích od Pentia II a výše, nebo AMD K6-2 a výše, jistě se setkáváte s problémem že některé programy napsané v programovacím jazyce Borland se nespustí. Typickým příkladem je M602. Problém je prý v CPU a v jejich rychlosti cache. Knihovny Borlandu počítají s CAS latency 3 ale Tyto CPU již zvládají CAS latency 1. Můžete tedy vypnout cache na svém CPU, což degraduje výkon a nebo si své programy opatchovat programem tppatch. Syntaxe je jednoduchá. Příklad na Manažera 602 : TPPATCH.EXE M602.EXE  

Stahovat můžete ZDE

 

27.05.2006

Díky vstřícnosti společnosti Software602 Vám dnes mohu nabídnout legendárního diskového manažera M602 verze 3.0 (poslední to verze), která například nabízí režim server-klient a množství dalších skvělých věcí.  

Stahovat můžete ZDE

 

24.05.2006

Dnes Vám nabídnu návod jak pomocí různých programů a nebo editací config.sys a autoexec.bat přinutit počítač, pod MS-DOSem, aby zobrazoval češtinu.Pro ty, kteří nepotřebují číst tento návod hned dávám odkaz na dva podobné programy. Jeden si stačí vybrat a vložit k němu cestu do autoexec.bat.

Program czech můžete ZDE

Program csdriver můžete ZDE

 

21.05.2006

Když IBM roku 1981 vrhla na trh svoje PC, operačním systémem MS-DOS ho vybavila právě firma Microsoft. Původně sice IBM připravovala vlastní systém s názvem TopView, ale nakonec ho nestihla v termínu dokončit. Kdyby se jí to podařilo, dnešní počítačový svět by vypadal zcela jinak. TopView, který Vám dnes nabízím není samostatný O.S, ale jen grafická nadstavba DOSu z roku 1985 právě od firmy IBM, která ukončila tento projekt a vývojáře přesunula (vyhodila) do jiných svých aktivit.  Jedná se tedy  o GUI rozhraní a je jen odleskem toho co IBM vyvíjela.

Stahovat můžete ZDE

 

21.05.2006

Téměř po měsíci je opět plně zprovozněn tento WEB. Doufám že tu opět najdete mnoho užitečných informací a ještě více aplikací pro vaše staré PC miláčky. Budu rád když napíšete, jak se Vám tento WEB zamlouvá.

S pozdravem DAGON

 

30.04.2006

EZ-NOS je aplikace, která Vám umožňuje provozovat WEB a FTP server pod DOSem. Projekt je propojen hlavně s FREEDOSem, ale není důvod proč by nefungoval i na jiném DOSu. Instalovat můžete tuto aplikaci jak na disketu tak na HDD. První verze funguje už na procesorech 8088 a druhá verze již vyžaduje 80386 a výš. No není to báječné ? :-) Bližší info je na stránkách http://www.eznos.org/

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

27.04.2006

OpenGem5 je další z mnoha GUI (grafických) rozhraní pro DOS. Zdánlivě graficky připomíná rozhraní Windows 286 ale rok výroby je 2006 a vývoj neustále pokračuje. Tuto nadstavbu rozhýbete i na 286tce s 540Kb paměti.Na stránkách http://gem.shaneland.co.uk naleznete více informací o tomto zajímavém rozhraní, které si za své cíle bere kompletní kancelářský balík, jako je již zmiňovaný produkt Česká kancelář + možnost využití jako server. No, autory čeká ještě dlouhá cesta .... :-)Program je dělán pod licencí G.N.U.

Stahovat můžete ZDE

 

26.04.2006

Kdo by neznal Checkit v3.0 ? Pro ty kteří si nepamatují o co jde připomenu, že se jedná o program na detekci hardware v PC. Rok výroby tohoto prográmku je 1990 a tak i možnosti jeho detekce jsou dnes již poněkud omezené.Jako výchozí jednotka rychlosti je použito PC IBM XT. Dodnes si vzpomínám kterak sem přes tento program detekoval IRQ na COM a LPT portech ve snaze správně najumperovat ISA řadič. 

Stahovat můžete ZDE

 

24.04.2006

AutoCAD 386 vR12 vyšel červnu roku 1992 a už v té době měl za sebou 10 let vývoje. Pro ty kteří netuší o čem je řeč, tak se jedná o konstrukční program (CAD). Jako jeden z mála programů té doby využíval koprocesor FPU, který ještě nebyl součástí procesoru (80386). Oproti předchozích verzí se program zbavil úvodního textového menu a zavedl dialogové verze řady příkazů – správce hladin, kótování, vykreslování, atd. R 12 přinesla také uzlovou editaci, fotorealistické stínování – příkaz RENDER a podporu pro vazbu entit na SQL databáze. R 12 poprvé podporovala i platformu MS Windows. Dodávala se s volitelnými moduly AME, ADE (Data Extension) a AVE (Visualization Extension).

Stahovat můžete ZDE

 

22.04.2006

Česká kancelář, byl na svou dobu obrovský projekt a pokus společnosti Moravské přístroje a.s., udělat ryze český kancelářský balík. V ISO souboru naleznete, jak grafické rozhraní připomínající WINDOWS 3x, tak textový a tabulkový editor, kreslící program ZEBRA, a spoustu další aplikací a utilit. Velikost je úctyhodná, přes 418MB. Velká škoda, že programy na tuto grafickou nadstavbu DOSu, se nedají používat samostatně.  Děkuji tímto všem lidem, kteří si dali tu práci a stvořili něco takového. Rok výroby 1996.  

Stahovat můžete ZDE

 

19.04.2006

Mikro manažer je opravdu malinkatý souborový manažer českého původu. Zabírá až neuvěřitelných 14 KB, což je na pováženou. Za vývojem nejspíše stojí Miroslav Němeček ( Gemtree Software ). Tuto informaci se mi však nepodařilo ověřit. Program nachází využití v DOSech , které se bootují z ROMky , či kdekoliv kde není místa nazbyt. Už s ohledem na velikost výborný manažer.

Stahovat můžete ZDE

 

18.04.2006

Víte co byl MICROSOFT BOB ? Jednalo se o grafické rozhraní pro WIN3.11 a WIN95. Obrázky z tohoto rozhraní najdete v recenzi. Jednalo se o pokus dát uživatelům něco, o co vlastně ani nestáli a to za cenu 99$. Vývoj tohoto produktu již byl dávno zastaven ale některé jeho prvky zůstávají v našich PC do dnešní dnů. Například pejsek při vyhledávání ve WINDOWS XP má svého pradědu právě v programu BOB z roku 1995. Závěrem snad jen to, že tato nadstavba kupodivu chodí i pod Windows XP a tak se snadno můžete pokochat tím, co se Microsoftu naštěstí nepodařilo prosadit za standard. :-)

Stahovat můžete ZDE

 

10.04.2006

Obraz HDD bootující z CD (MSDOS, FreeDOS) je vynikající návod jak vytvořit bootovací CD. Už mnohokráte sem byl dotazován na tento problém a po chvilce hledání na internetu, jsem nalezl autora, který detailně popsal tento postup pomocí programu WinImage.  Vřele doporučuji si článek přečíst. Dovolil jsem si Vám také poskytnout program WinImage verze 8.0.

Stahovat můžete ZDE

 

09.04.2006

Norton Ghost je známý program pro zrcadlení disků. O starší verzi už tu byla kdysi zmínka. Verze GHOSTu 2003 vydaná v roce 2004 se uměla vejít i na jednu disketu což je rozumné když vám spadnou data v PC. Podpora všech formátů disků je samozřejmostí. Prostě povedený program. 

Stahovat můžete ZDE

 

07.04.2006

O Quarterdeck Office System Inc, která  má na svědomí program pro optimalizaci paměti RAM  zvaný QEMM jsem již mluvil. Dnes Vám mohu poskytnout poslední verzi pro DOS. Verze 8.0 byla poslední pro DOS a verze 9.0 byla vůbec poslední verzí pro Windows 3.1 a Windows 95. Rok vydání osmé verze byl 1995.

Stahovat můžete ZDE

 

06.04.2006

Dnes se mi podařilo získat WINDOWS verze 2.1 pro 286tky a 386tky. Tyto verze vyšli v červnu roku 1988 skoro zároveň s DOSem 4.1.Verze pro procesor 386 uměla současně spouštět více aplikací pro DOS současně a také pracovat s více paměti. Verze pro procesor 286 byla jen přejmenovaná Windows 2.0. V témže roce vyšla i první verze OS/2 (v1.1). V té době na tomto OS spolupracoval Microsoft  a IBM. Rok 1988 byl dobrý rok :-).

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

01.04.2006

NeoPaint v3.2 byl vydán roku 1997 a ve své době patřil k nejlepším malovátkům pod DOS. I v dnešní době předčí klasické malování pod woknama. Zajímavé srovnání najdete v dobové recenzi z roku 1994 kde se srovnává  NeoPaint vs PaintBrush.

Stahovat můžete ZDE

 

31.03.2006

Dnes tu máme jednoduchý prográmek s názvem CHKCPU v1.11. Jedná se o utilitku, která vám vypíše název vašeho CPU a jeho frekvenci plus další podrobnosti o cache atd. Užití hledejme spíše při vytváření nějakých bootovacích disket a tak podobně. Autorem je Jan Steunebrink. Program je z roku 2005.

Stahovat můžete ZDE

 

25.03.2006

O PC-DOSu od společnosti IBM jsem již zde mluvil. Dnes Vám nabídnu jeho poslední verzi PC-DOS 2000. Jak je vidět z názvu, tato verze již počítala s rokem 2000 ale nejenom to. Uměla například DMA režim disků a také obsahovala spousty utilit jako například legendární pakovač disku Stacker 4.0.Více najdete v dobové recenzi. Systém byl na distribuován na 6ti disketách a pochází z roku 1998. 

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

22.03.2006

DDS je zkratka pro Digital Sound System. Tento prográmek umožňuje přehrávání MP3 a WAV pod DOSem. Verze 3.0 byla vytvořena v roce 2000 a autorem je  Sergey Sapelin.

Stahovat můžete ZDE

 

07.03.2006

Pokud si myslíte, že spolupráce IBM a MICROSOFTu na začátku 80 let byla ideální, tak jste na omylu. IBM si byla vědoma že MS-DOS, který byl postaven na OS CP/M je mírně řečeno zastaralý a uživatelsky nic moc. Proto se snažila vyvinout vlastní verzi DOSu pro svá PC. PC-DOS verze1.25 Corona si můžete dnes vyzkoušet. Rok vydání byl 1984. Jedná se vlastně o to samé co nabízel MS-DOS.

Stahovat můžete ZDE

 

26.02.2006

V roce 1992 vydal Microsoft mírně vylepšenou verzi Windows 3.1. Byla vylepšena hlavně podpora prací v síti, možnost posílání pošty a podpora nových zařízení. 

Stahovat můžete ZDE

 

21.02.2006

V roce 1991 vyšel Microsoft WORD pro Windows verze 1.5 Jeho velikost zabalená má něco přes 1 MB. Instalace je vskutku radostná a svižná. Pokud rádi experimentujete, tak ho zkuste.

Stahovat můžete ZDE

 

20.02.2006

WINDOWS 3.0 byla vydána v květnu roku 1990 a byla to první použitelná a "moderní" verze, tak jak ji leckdo znal. Někde se používá až do dnešní doby.Místo MS-DOS Executive se spustil Program Manager (Správce programů), což byla mnohem lepší základna, než v minulých verzí Windows.

Stahovat můžete ZDE

 

17.02.2006

Poslední oficiální verze MS-DOS vyšla roku 1994. Už v průběhu vydání MICROSOFT prohlásil, že operační systém DOS je již zastaralý a nebude jej nadále vyvíjet. Připravoval tak veřejnost na "revoluční" WINDOWS 95, které se snažili tvářit že DOS nepotřebují ke svému životu. To však nebyla pravda a i díky WINDOWS 95,98,ME se DOS dočkal dalšího upgrade a to v mnoha směrech zásadního. Naneštěstí to již bylo pod taktovkou WINDOWS. Ale i tak je fakt že MS-DOS 6.22 je poslední verze legendy zvané MS-DOS.

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

15.02.2006

V roce 1990 vyšel první Microsoft WORD verze 1.0 pro WINDOWS.První verze pro Windows 2.0 vznikla roku 1989 pod názvem Word 1.0. Tím Word zvítězil nad WordPerfektem, který verzi pro Windows neměl. Verze Word 2.0 pak jeho pozici jen upevnila.

Stahovat můžete v sekci ZDE

 

14.02.2006

V listopadu 1987 Microsoft uvolnil novou verzi WINDOWS v.2.0.3. Oproti předchozí verzi byla jiná barevná paleta a možnost měnit šířku oken. Jako první WINDOWS podporovali klávesové zkratky jako jsou Alt+F4 a nebo Alt+TAB.

Stahovat můžete v sekci ZDE

 

12.02.2006

Poslední s jedničkových oken byla verze 1.0.4, která vyšla také roku 1986. No tak tato poslední verze je trochu stabilnější ale její použitelnost je tak 0,1 :-) Ale i tak je to zajímavé vidět

Stahovat můžete v sekci ZDE

 

11.02.2006

MS-DOS verze 5.0 byl asi nejznámější tím, že byl poprvé aplikován HIMEM.SYS. Tento správce vyšší paměti umožňoval spouštět programy větší než-li 640KB a tak byla poprvé zbouráno prohlášení velkého BILLa, že 640KB bude stačit každému :-) Je pravdou že tato profláknutá hláška byla vyslovena roku 1985 a tento DOS vyšel až v roce 1991. DOS 5.0 byl jeden z posledních milníků MS-DOSu.

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

09.02.2006

Další s jedničkových oken byla verze 1.0.3, která vyšla roku 1986. Další více méně nepoužitelná řada, kterou zde prezentuji jen kvůli ucelenosti. Tato verze již měla přes 1000 KB.

Stahovat můžete v sekci ZDE

 

08.02.2006

V dubnu roku 1989 vyšla další, dnes již historická, verze MS-DOSu 4.0.1. Byl přidám pokus vlastního manažera pod jménem DOS Shell. Tato verze se instaluje ze tří disket s kapacitou 720 KB.

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

06.02.2006

Windows verze 1.0.2 vyšla téměř okamžitě po vydání předchozí verze. Je o jednu disketu větší ale jinak možná je podpora více zařízení. Jinak stejně nepoužitelné jako verze předchozí.Po rozbalení balíčku si můžete vytvořit originální diskety

Stahovat můžete v sekci ZDE

 

05.02.2006

Další verze MS-DOS, která vyšla již v roce 1987 byla trochu upravená verze 3.3. Podpora pro PS/2, 3,5" - 1,44 KB floppy, a podpora pro 17 států.

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

03.02.2006

A k MS-DOSu 3.2 se perfektně hodí i první WINDOWS verze 1.0.1 z roku 1985, které měli něco málo přes jedno mega po instalaci. Ale moc se netěšte. Použitelné moc nejsou :-)

Stahovat můžete v sekci ZDE

 

02.02.2006

A protože má historický MS-DOS úspěch, dnes pokračujeme další verzí 3.2, tentokrát z roku 1986, která již obsahuje základy podpory prací v síti a podporou tehdy ultramoderních 3,5" disket o kapacitě 720Kb.

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

27.01.2006

Před časem jsem uveřejnil historický OS MS-DOS 1.10. Dnes Vám nabídnu další unikát. Jedná se o MS-DOS 2.1, který spatřil světlo světa v roce 1983. Stále se dodával S IBM PC. Tato verze již podporovala M.F.M. pevné disky o kapacitě 5MB.  

Stahovat můžete v sekci DOWNLOAD

 

25.01.2006

Zatím co první Norton Commander verze 1.0 (1986) měl zabalen pouhých 45KB, jeho historicky poslední verze 5.5 z roku 1998 měla již zabalená úctyhodných 2.8MB. No ale za 12 let vývoje Norton opravdu dospěl. Podpora dlouhých názvů, implementace DRAP&DROP, rozšíření DOSu o vlastní "multimediální" příkazy NDOS, a spoustu dalších utilit, na které si již nevzpomenu dělaljí z tohoto managera mohutný nástroj, pro komunikaci s PC.

Stahovat můžete ZDE

 

24.01.2006

Psal se rok 1986 kdy Peter Norton ( Computing/Symantec ) naprogramoval dnes již legendárního Nortona Commandera. Ano je to již 20 let. Dnes Vám rád poskytnu první verzi tohoto legendárního souborového managera Norton Commander verze 1.0. Jistě je zajímavé, že Vám tento archaický program bude bez problémů fungovat i na nejnovějších PC a to i pod operačním systémem WINDOWS XP.

Stahovat můžete ZDE

 

22.01.2006

Partition Magic 4 je kvalitní DOS utilita na rozdělování a slučování logických pevných disků pod DOSem, bez toho abyste přišli o cenná data na vašem HDD.

Stahovat můžete ZDE

 

21.01.2006

Norton Ghost je utilitka pro DOS, která umožňuje zálohu pevného disku. Tato konkrétní verze 7.5 je z roku 2001, ale umí od FAT16 do NTFS. Program má jen 660KB a není nijak zabalen.

Stahovat můžete ZDE

 

19.01.2006

Dnes tu mám  opravdovou lahůdku. A začnu upravenou citací. Na začátku bylo Slovo. To Slovo bylo Od Billa , to Slovo bylo DOS. A Slovo se stalo programem a přebývalo mezi námi. Dnes tu pro Vás mám MS-DOS verze 1.10. Protože se jedná opravdu o archaický operační systém, který ještě neznal ani pevný disk, musíte jej instalovat na 5,1/4" disketu. O zavedení OS na disketu se stará přibalený program DIM.

Návodová syntaxe : DIM.EXE -r A: TK-DOS11.DIM

Stahovat můžete ZDE

 

18.01.2006

Bootimage je obraz diskety (CDROM), která umožňuje zavést operační systém. NERO verze 7.x využívá při vytváření bootovacího CD již představený DR-DOS verze 7.03. Přidali však  k tomu ještě množství výborných utilit, a tak vám tato disketa umožní, zpřístupnit FAT16, FAT32, NTFS (jen pro čtení), USB disky a paměťové karty, IEE1394, IDE CDROM. Je dobré si tuto disketu založit. 

Stahovat můžete ZDE

 

16.01.2006

Turbobat je malinkatá ale o to užitečnější utilitka, která Vám vytvoří z dávkového souboru BAT, soubor COM. Dobrá věc při tvorbě jednoduchých instalací a nebo při obcházení použití BAT dávkového souboru v autoexec.bat. Zcela výjmečně tato utilita není zabalená neb 5 KB se balit nevyplatí. :-)

Návodová syntaxe : TURBOBAT.EXE POKUS.BAT

Stahovat můžete ZDE

 

15.01.2006

DOS NAVIGATOR, je souborový manager, podobný Volcov Commanderu, nebo M602. Umí toho opravdu mnoho. Podporuje otvírání více jak dvou oken, a funkci Drag&Drop.Kromě standardních funkcí souborového manageru obsahuje i některé specialitky jako například: undelete, disk format, low level format, editace textů atd. Navíc jej lze využít jako desktop aplikaci obsahující telefonní seznam, kalkulačku, ASCII tabulku, snímač obrazovky, CD přehrávač, generátor informací o systému a Tetris hry.

Stahovat můžete ZDE

 

13.01.2006

Quarterdeck Office System Inc. má na svědomí program pro optimalizaci paměti RAM  zvaný QEMM. Každý, kdo měl kdy problém s konvenční pamětí se s tímto prográmkem setkal. Umění vyhodit vše do vyšších pater paměti a podpora větvených CONFIGů, z tohoto programu dělá vynikajícího pomocníka pro DOSaře. Na druhou stranu, někdy až příliš agresivní přístup QEMMu na správu paměti, dělá některým DOS programům potíže. No nic není ideální. QEMM ve verzi 7.03 si můžete zkusit sami. 

Stahovat můžete ZDE

 

13.01.2006

Ovladače na myš a CDROM,jsou i pod DOSem nezbytné. Přesto že většina moderních DOSů tyto ovladače již má integrované do svého OS, není špatné mít pro případ potřeby v záloze své.  Pro myš tu máte připraveny tři ovladače, jak COM, EXE, tak i SYS.  Pro CDROM, sice jen jeden zato ale i s dobovou instalací :-). Pevně věřím že většina si již umí pohrát s autoexec.bat a config.sys. 

Stahovat CDROM můžete ZDE

Stahovat MOUSE můžete ZDE

 

12.01.2006

Jak rozchodit síť pod DOSem? Můžete třeba zkusit klienta sítě. Program společnosti MICROSOFT , který podporuje velké množství networks karet. Naneštěstí na ty novější je třeba si stáhnout ovladače. Pokud budete namítat že už podpora na nové integrované síťovky není , tak se mýlíte. Osobně mám chipset VIA KT600 a ovladače na intergrovanou síťovku jsem našel bez větších problémů na www.viaarena.com.  

Stahovat můžete ZDE.

 

10.01.2006

Kompresní programy nemůžou chybět v žádném PC. Balíček těch nejzákladnějších jako jsou, PKZIP, PKUNZIP, RAR, ARJ, LHA Vám dnes nabízím. RAR je ČESKY :-) 

Stahovat můžete ZDE.

 

10.01.2006

Volcov Commander asi není třeba nijak zvlášť představovat. Jedná se o výkonný souborový manager, který si získal oblibu zejména díky rychlosti a velikosti. Dnes je tu pro Vás připravena česká verze 4.00

Stahovat můžete ZDE.

 

09.01.2006

MS-DOS neskončil verzí 6.22, on totiž byl součástí jak WINDOWS 95 a WINDOWS 98, tak i WINDOWS ME. Pár nadšenců, jejichž původ je made in CHINA si dalo práci a udělalo zajímavou distribuci MS-DOS v7.1, včetně instalátoru. To vše se instaluje z CDčka. a nebo z disket Podpora FAT32, přehrávač MP3 a AVI souborů, podpora dlouhých názvů, nechybí tomuto DOSu. ISO verze má v sobě spousty doplňků, disketová verze je čistý DOS. V sekci download, máte možnost si ještě stáhnout boot disketu.    

Stahovat ISO můžete ZDE.

Stahovat diskety můžete ZDE.

 

07.01.2006

Sea Graphics Viewer V1.3 je výborný prohlížeč většiny dosud užívaných obrázkových formátů, jako GIF, JPG, BMP, PCX, TIF a mnohé další. Pokud vaše grafická karta bude zlobit, zkuste UNIVBE utilitku emulující VESA standard. SEA asi nemá, co se prohlížečů pod DOSem týče, konkurenci i když se jedná o program z roku 1997.

Stahovat můžete ZDE.  

 

06.01.2006

Další opravdu dobrý OS je FREEDOS. Jedná se zatím o nejpropracovanější DOSovský OS, který se těší na dnešní dobu až neuvěřitelné podpoře. Je zdarma a jeho vývoj je decentralizovaný a tím pádem má své klady ve formě rychlého vývoje, ale i zápory, jako například support pro další související programové vybavení. Poslední verze beta 9 sr2 je z prosince 2005.

Stahovat můžete ZDE.  

 

04.01.2006

UNIVBE je ovladač a emulátor VESA grafických karet. Pokud používáte grafické rozhraní, například Cybex Shell a nebo jiné podobné, budete tento prográmek jistě potřebovat. Program po instalaci spustíte a nakonfigurujete svoji kartu. Nastavení se zapíše s ovladačem do autoexec.bat a pak vesele můžete používat 800x600 a výše :-)

Stahovat můžete ZDE.  

 

03.01.2006

Arachne je plně grafický www browser pro DOS kompatabilní operační systémy. Vyžaduje CPU kompatibilní s i8086, 450kB dosovské paměti a SVGA nebo VESA kartu. V nižší kvalitě funguje i na EGA/VGA kartách. Arachne podporuje jazyk HTML/4.0 Vyvinula firma XCHAOS SOFTWARE. K browseru je přibalen freeware PPP dialer, přehrávač WAV, apod. Arachne s těmito programy přímo spolupracuje.

Stahovat můžete ZDE.  

 

01.01.2006

Jak na Nový rok, tak po celý rok, a tak zde máme "legendární" Norton Utilites ve verzi 8 pro operační systém DOS z roku 1994. 4,5 MB utilit a diagnostických nástrojů pro vaše PC jistě potěší každého pamětníka. 

Stahovat můžete ZDE.  

 

31.12.2005

Editor textu KLASIK je na svou dobu povedený slovenský grafický editor. Velká škoda toho že má své specifické kódování dokumentů, které se mi nepodařilo ničím jiným rozbalit než-li KLASIKem. KLASIK v1.6 má zabalený 3,5 MB což je poměrně hodně na dobové poměry ( psal se rok 1993 ).

Stahovat můžete ZDE.  

 

28.12.2005

Výborný český program Cybex Shell 2.2a je skvělá česká grafická nadstavba DOSu, základem je pracovní plocha, na které jsou umístěny jednotlivé ikonky ke spouštění programů a dalších funkcí, dalo by se říci, že jsou to takové hezké české Windows pro DOS, lze přistupovat i ve více oknech k souborům a adresářům, lze kopírovat, mazat a dělat další běžné operace s adresáři a soubory skoro jako ve Windows, lze přiřazovat programy k souborům s určitou příponou, je zde navíc jednoduchý textový editor, editor malých a velkých ikon, kalkulačka, budíček, možnost šifrování, diář, kartotéka adres, CD přehrávač, přehledná nápověda a mnoho dalších věcí (například i přepínání mezi více spuštěnými programy!) Osobně jej velmi rád používám zejména kvůli komfortnosti ovládání. Kdo nikdy neviděl, tak se bude divit co se vejde do 351KB dat :-)

Stahovat můžete ZDE.  

 

22.12.2005

Blíží se Vánoce a tak jako malý dárek tu máte operační systém DR-DOS, dříve známý také jako CALDERA DOS v poslední free verzi 7.03. Používám jej jako dobrý základ místo MS-DOS 6.22 a mohu potvrdit že jeho užití je mnohem lepší. Přece jenom těch pár let vývoje navíc je poznat. Zatím jsem nenarazil na nekompatabilní aplikaci. Hlavně Task Manager, který vám umožní práci v několika programech najednou. Řekl bych však, že pravý multitasking to nebude. Podle dokumentace disponuje DR-DOS dobrou podporou sítě, ale to jsem nemohl vyzkoušet.

Stahovat můžete ZDE.

Pokud potřebujete dokumentaci máte ji k dispozici ZDE.

 

21.12.2005

Byla poprvé napsána nějaká věta na tento WEB. Začalo mě docela štvát že se pozapomnělo na operační systém MS-DOS a DR-DOS. A tak jsem vytvořil tento WEB z důvodu oživení vzpomínek na tento O.S. Měli by se tu objevit odkazy na různé grafické nadstavby a ovladače atd.... Budu velmi rád, když mě napíšete a nebo nabídnete spolupráci. Tyto stránky jsou čistě nadšeneckou záležitostí amatéra :-)